Chronione gatunki owadów i pajęczaków - Świat owadów

Idź do spisu treści

Menu główne:

Chronione gatunki owadów i pajęczaków

 

Uznałem, że taki dział może być bardzo przydatny, warto bowiem wiedzieć, jakie gatunki owadów znajdują się u nas pod szczególnych nadzorem i które zasługują na znacznie większą uwagę. Kiedy kilkanaście lat temu zaczynałem interesować się owadami, lista gatunków chronionych była bardzo uboga. Znajdowały się na niej, przede wszystkim gatunki rzadkie, ale równocześnie znane, jak modliszka zwyczajna, paź królowej, niepylak apollo, kozioróg dębosz, czy trzmiele. Obecnie wiele z tych gatunków przestało być chronionymi. Chodzi tu głównie o motyle, które w ostatnich czasach stały się pospolite, a więc paź królowej, mieniaki czy zmierzchnica trupia główka. Zamiast nich, na listę zostały wciągnięte inne gatunki, bardziej zasługujące na ochronę. Poniżej prezentuję wam listę owadów objętych całkowitą ochroną gatunkową, wg rozporządzenia ministerstwa środowiska z 2011 r.

WAŻKI

ODONATA

Gadziogłówkowate

Gomphidae

Gadziogłówka żółtonoga

Gomphus flavipes

Trzepla zielona

Ophiogomphus cecilia

MODLISZKI

MANTODEA

Modliszkowate

Mantidae

Modliszka zwyczajna

Mantis religiosa

CHRZĄSZCZE

COLEOPTERA

Biegaczowate

Carabidae

Biegacz — pozostałe gatunki

Carabus spp.

Tęcznik — wszystkie gatunki

Calosoma spp.

Żukowate

Geotrupidae

Brak polskiej nazwy

Bolbelasmus unicornis

Krawiec głowacz

Lethrus apterus

MOTYLE

LEPIDOPTERA

Barczatka kataks

Eriogaster catax

A teraz kilka słów komentarzu. Zacznę może od tego, że nie każdy z owadów ujętych w tej liście.. powinien znaleźć się na niej. I nie chodzi o to, że nie ma potrzeby ochrony tych stworzeń. Jest i to naprawdę duża… ale dlaczego na liście gatunków chronionych w Polsce, znajduje się np. Carabus olimpiae, który w Polsce w ogóle nie występuje, za to można go spotkać m.in. w Alapch? Ochrona innych gatunków może być również dość kontrowersyjna, np. Czerwończyk nieparek, którego mamy na tej liście, jest w Polsce gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym i całkiem licznym. Mimo to, jego ochrona może mieć charakter prewencyjny, czyli został wzięty pod ochronę na wszelki wypadek, tak by nie doszło do tego, co stało się w Zachodniej Europie, czyli do jego niemal całkowitego wyginięcia. Dziwną sprawą może być też ochrona trzmieli, gdzie spośród wszystkich gatunków, z ochrony ścisłej zostały wykluczone dwa trzmiel kamiennik i ziemny. Niby dlatego, że są to gatunki pospolite, ale np. trzmiel rudy także jest pospolity, jednak on znajduje się pod całkowitą ochroną a nie tylko częściową, polegającą głównie na ochronie gniazd. Są jeszcze inne ciekawe „kruczki.” Np. Isophya stysi, gatunek z rodziny pasikonikowatych, którego obecność stwierdzono tylko na jednym stanowisku w Bieszczadach. Problem nie tkwi w tym, że został objęty ochroną gatunkową, lecz w tym, że ten pasikonik został… zaliczony do szarańczowatych (Acrididae), czyli zupełnie innej rodziny Orthoptera! Cóż, to może wskazywać na to, że osoby opracowujące tą listę, nie do końca miały pojęcie o systematyce owadów. Na szczęście w liście jest też sporo pozytywnych rzeczy, czyli ochrona gatunków naprawdę rzadkich i zasługujących na to, choć ochrona gatunkowa to nie to samo, co ochrona siedlisk i to właśnie taka, powinna być priorytetowa, bo może przynosić o wiele większe rezultaty. A teraz pozwolę sobie wymienić gatunki objęte ochroną częściową:

OWADY

INSECTA

Pszczołowate

Apidae

Trzmiel kamiennik

Bombus lapidarius

Trzmiel ziemny

Bombus terrestris

Mrówkowate

Formicidae

Mrówka ćmawa

Formica polyctena

Mrówka rudnica

Formica rufa

Prócz owadów, chronione są także niektóre pajęczaki, a w zasadzie tylko pająki.Miałem już okazje o nich pisać, przy okazji zdjęcia tygrzyka z listy chronionych gatunków, ale zrobię to jeszcze raz.

PAJĘCZAKI

ARACHNIDA

PAJĄKI

ARANEIDA

Gryziele — wszystkie gatunk

Atypidae

Poskocz krasny

Eresus cinnaberinus

Skakunowate

Salticidae

Strojniś nadobny

Philaeus chrysops

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego